UVC-MED Sp. z o.o.

ul. Gdyńska 32, 26-600 Radom

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O UVC-MED

KONTAKT

48 380 16 66
biuro@uvc-med.pl

marketing@uvc-med.pl

FAQ

CZYM JEST LAMPA UV

Jest to urządzenie wytwarzające światło, które obejmuje zakres fal elektromagnetycznych o długości od 10nm do 400nm. Wykorzystanie lamp emitujących promieniowanie UV to najlepszy sposób pozbycia się z powierzchni bakterii i grzybów, zarówno tych wegetatywnych, jak i zarodnikowych oraz przetrwalnikowych. Lampy bakteriobójcze są wykorzystywane w szpitalach oraz placówkach prywatnych, czyli w miejscach, gdzie może dojść do zakażenia sepsą, gronkowcem czy pneumokokami.

JAKIE SĄ RODZAJE LAMP UV?

Promieniowanie ultrafioletowe UV należy do falowego promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie, fale radiowe czy światło. Ze względu na skutki działania promieniowania ultrafioletowego na organizmy żywe wyróżnia się:
UV-A – długofalowe 400 nm – 315 nm
UV-B – średniofalowe 315 nm – 280 nm
UV-C – krótkofalowe 280 nm – 100 nm

JAK DZIAŁAJĄ UPRZĘDZENIA STERYLIZUJĄCE UV-C?

Mechanizm bakteriobójczy polega na absorbowaniu przez kwasy nukleinowe i białka energii promieniowania UV-C, która wzbudzając reakcje chemiczne w jądrach, zabija mikroorganizmy. Stwierdzono, że największy efekt bakteriobójczy występuje przy promieniowaniu o długości fali od 250 do 270 nm. Lampy sterylizujące UV-C są najmocniejszych rodzajem urządzeń, które zabijają wirusy i bakterie znajdujące się w pomieszczeniu.

CZY URZĄDZENIA UVC-MED TO DOBRY SPOSÓB NA KORONAWIRUSA?

Wykorzystanie lampy UV-C jest jedną z metod dezynfekcji. Dotyczy to przede wszystkim powierzchni. Wtedy lampa bakteriobójcza UV-C może być naprawdę przydatna. Powierzchnia powinna być jednak naświetlana w odpowiednim czasie i odległości, aby zapewnić maksymalny stopień dezynfekcji.

JAKA JEST SKUTECZNOŚĆ URZĄDZEŃ UVC-MED?

Skuteczność promieniowania UV-C spada odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła światła. Dlatego im bliżej dezynfekowanej powierzchni ustawimy źródło światła, tym skuteczność będzie większa. Naświetlanie za pomocą produktów UVC-MED jest skuteczne w 99,5% w czasie 10 min. Potwierdzone badaniami w laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

JAKIE SĄ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA UŻYTKOWANIA?

Emitowane przez lampę światło UV-C jest wysoce szkodliwe dla ludzi i  innych organizmów żywych, uszkadza wzrok, skórę i DNA komórek. Po uruchomieniu lampy, w  zasięgu bezpośredniego działania promieni UV-C nie powinni znajdować się ludzie czy zwierzęta. Czas, w którym przebywamy w zasięgu promieni UV-C powinniśmy możliwie zminimalizować.

GDZIE MOŻNA STOSOWAĆ URZĄDZENIA UVC-MED?

Urządzenia wykorzystujące promieniowanie UV mogą być wykorzystane m.in w: w jednostakch opieki zdrowotnej – szpitale, zakłady diagnostyczne (bloki operacyjne, gabinety zabiegowe, gabinety opatrunkowe, sale chorych, izby przyjęć, izolatkach, brudownikach), przychodniach (gabinety lekarskie i zabiegowe), laboratoriach, aptekach, w przemyśle farmaceutycznym, spożywczo-przetwórczym, kosmetycznym, w hotelarstwie i gastronomii, w przedszkolach, szkołach i żłobkach, a także w we własnych domach.

CZY PO PRZEPRAWADZENIU DEZYNFEKCJI WYMAGANA JEST KWARANTANNA PRZEDMIOTÓW? CZY MOŻLIWY JEST KONTAKT Z NAPROMIENIOWANYM PRZEDMIOTEM?

Po przeprowadzeniu procesu dezynfekcji nie jest wymagana kwarantanna przedmiotów. Przedmioty, które przeszły proces dezynfekcji światłem UV-C są bezpieczne od razu po zakończeniu naświetlania. Przy pracy z naszym urządzeniem człowiek nie jest narażony na bezpośrednie działanie światła UV-C przez co bezpiecznie może obsługiwać urządzenie.

CZY DEZYNFEKCJA OBEJMUJE TYLKO OPAKOWANIE ZEWNĘTRZNE CZY TAKŻE ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA?

Światło UV-C nie jest światłem przenikalnym. Dezynfekcji ulegają przedmioty, na które pada bezpośrednio światło. Urządzenie dokonuje dezynfekcji 360 stopni. Każdy przedmiot umieszczony w nim zostaje zdezynfekowany ze wszystkich stron.

CZYM SIĘ RÓŻNI OD TZW. FUMIGACJI I KONSERWACJI AKT W PROCESIE GAZOWANIA?

Przede wszystkim proces dezynfekcji i sterylizacji  z zastosowanie promieniowania UV-C jest szybszy, wydajniejszy i mniej pracochłonny. Rolą człowieka w procesie dezynfekcji naszym urządzeniem jest jedynie włączenie i wyłączenie urządzenia, umieszczenie przedmiotu do dezynfekcji z jednej strony i odebranie zdezynfekowanego już przedmiotu z drugiej strony urządzenia. Proces dezynfekcji naszym urządzeniem można przeprowadzić w dowolnym pomieszczeniu, w którym znajduje się dostęp do prądu, bez specjalnych obostrzeń sanitarnych. 

UVC-MED Sp. z o.o.

ul. Gdyńska 32, 26-600 Radom

+48 48 380 16 66

NIP: 9482606905, REGON: 364623609, KRS: 0000621380

KONTAKT

9 + 1 =